Szakmai profil
A kéz az emberi test egyik legcsodálatosabb szerve: nemcsak mint egy rendkívüli precizitású de ugyanakkor nagy teherbírású eszköz működik, de nagyon fontos érzékszerv is.
A kézsebész feladata bármely funkcióban történt károsodás lehetőség szerinti minél teljesebb helyreállítása.
Gyakorló baleseti sebészként és kézsebészként a kézbetegségek igen széles skálájával találkozom:
- Sürgős ellátást, azonnali műtétet igénylő állapotok, ilyenek a nyílt törések, a nagyobb roncsolódással járó, nem ritkán amputációt okozó otthoni vagy munkahelyi balesetek, vagy a kézen kialakult, sokszor bagatellizált, de gyakran súlyos következménnyel járó gyulladások.
- Halasztható sürgősségű, de műtétet igénylő elváltozások, ezek leggyakrabban kézujj, kézközépcsont vagy kéztőcsonttörések, az igen gyakori csuklótörések műtétet igénylő formái, egyes szalag- vagy ínsérülések.
- Krónikus, lassan kialakuló, de egyre fokozódó panaszt okozó kézbetegségek, mint a pattanó ujj, ganglionok, alagút szindrómák, tenyéri hegesedés/ Dupuytren contractura/, kézízületi arthrosisok, sajkacsont álízület, vagy a rossz helyzetben gyógyult csukló vagy kézcsonttörések utáni, korrekciót igénylő állapotok.
Különösen kedvelt területem az akut és a régi, rossz funkcióval gyógyult csuklótörések kezelése. Az utóbbi években mind a nemzetközi mind a hazai fórumokon egyre inkább a műtéti ellátás fontosságát hangsúlyozzák.
Osztályunkon már kb. 15 éve végzünk ilyen műtéteket részben az általunk kifejlesztett lemezzel, de rendelkezésre állnak a legkorszerűbb külföldi (Synthes) és hazai (Sanatmetal) gyártók termékei is.
Ugyancsak a legmodernebb technikát tudjuk használni a kézujjpercek és kézközépcsontok töréseinek ellátásához. (Compact Hand, Synthes).
A friss vagy régebbi amputációs sérülések következtében kialakult ujjhiányok pótlására is van lehetőség esztétikai szilikon protézissel, melynek elkészítését a Szilikon-ház munkatársai végzik, az eredetire megszólalásig hasonlító minőségben.