Dr. Osgyán Henrik kézsebész főorvos

Leggyakoribb betegségek

Nyeregízületi arthrosis
Krónikus betegségek
Előfordulása: A nyeregízületi arthrosis / I-es CMC arthrosis/ általában 40 év felett jelentkező elváltozás, nőkön kb 10-szer gyakoribb mint férfiakon. Gyakran mindkét kezet egyszerre betegíti meg.

Oka: Arthrosisok esetében az ízületi porcfelszínek kopását, a környező ízületi tok és szalagok degenerációját észleljük. Az elsődleges arthrosisok esetében, mint ezen betegségnél is, a pontos kiváltó okot nem tudjuk megmondani, de azt látjuk, hogy a betegség kialakulását követően egyre fokozódó panaszokat okoz. Progresszív folyamat, ami azt jelenti, hogy meggyógyítani mai tudásunk szerint nem tudjuk, betegenként eltérő intenzitással, gyorsasággal halad előre a folyamat.

Tünetei : A nyeregízület a kéz egyik legfontosabb ízülete, ebben az ízületben történik a hüvelykujj mozgásainak nagy része. A nyeregízületi arthrosisnak 4 stádiuma van, a tünetek súlyossága a betegség stádiumától függ. A legjellemzőbb tünet a gyakran rendkívül heves fájdalom a nyeregízület felett / az ábrán pontosan jelölt helyen észlelhető /, ez spontán is fennáll, de az ízületre nyomva rendkívüli mértékben fokozódik. A kéz használata során ugyancsak nő a fájdalom, különösen a hüvelykujj mozgásakor, ezért a szorítóerő jelentősen csökken. Ezért főleg az ún. kulcsfogás lesz nehezített, a tárgyak megragadása, megtartása, szorítása válik nehézzé, fájdalmassá.

Jellemző tünet, hogy az ízület degenerációja miatt a késői stádiumban az ízületben ficam alakul ki, amely a megtekintés során is feltűnő,  de a  csontokra nyomva hóropogásszerű súrlódó tünet is kiváltható. Végül az ízület ficamodott helyzetben fixálódik, a mozgások nagy része megszűnik.

Kezelése:  Az arthrosisok esetében a folymatot megállítani vagy visszafordítani , tehát az ízület betegségét meggyógyítani mai tudásunk szerint nem tudjuk. A cél tehát az, hogy a rendkívül heves fájdalmat, panaszokat okozó betegség tüneteit mérsékeljük vagy megszüntessük. Kezdeti stádiumban a hüvelykujjat rögzítő orthesisektől, gyulladáscsökkentő gyógyszerektől várhatunk javulást, pihentetés, nyugalomba helyzezés, a terhelés csökkentése mellett. Ha a panaszok súlyosabbak, vagy progrediálnak, az ízületbe adott szteroid injekció hosszabb ideig panaszmentességet biztosíthat.
Amennyiben azonban már minden konzervatív kezelés hatástalan, végső megoldásként műtétet végzünk. A nagyízületi arthrosisok esetében - csípő, térd, váll -  a protézis behelyezése jól kidolgozott és eredményes eljárás. Nyeregízületi arhthrosis esetében is használnak protézist, néhány helyen hazánkban is vannak próbálkozások, de az eredmények egyelőre nem meggyőzőek.
A műtét lényege, hogy a nyeregízületet alkotó egyik csontot, a trapézium nevű kéztőcsontot részben vagy egészben eltávolítjuk , esetleg szalagplasztikával kiegészítjük. Ez az eljárás a panaszokat megszünteti, a hüvelykujj mozgása a műtét előttihez képest jelentősen fájdalmatlanabbá és szabadabbá válik. Néhány heti gipszrögzítés és gyógytornakezelés szükséges a műtét után.

Galéria megtekintése
vissza >

Webfejlesztés: DunaWeb Kft.